Coil Sarımı ve Pamuklama Nasıl Yapılır?

e-sigara

Coil sarımı ve pamuklama artık elektronik sigarada profesyonel boyuta geçen kullanıcıların tercih ettiği bir uygulamadır. Fakat pamuklama ve sarım yapmadan önce mutlaka bir ohm okuyucu temin etmelisiniz ohm okuyucunuz yok ise bobin kurma ve pamuklama yapmaya kalkışmayın. Gerek duyulan tüm malzemeleri temin ettikten sonra sarım yapmaya başlayabilirsiniz.

Coil Sarmak için İhtiyacımız Olanlar

Coil sarmak oldukça profesyonel bir iştir bunun için eksiksiz olarak tüm gereksinimleri karşılamak gerekir şimdi sizlere ihtiyacınız olan malzemeleri listeledik;

 • ohm okuyucu
 • İstediğiniz RDA
 • Sarım Yapılacak tel, Kanthal veya Nikrl
 • Küçük 2 mm tornavida
 • RDA vidalarına uyan ek olarak küçük tornavida veya allen anahtarı
 • Küçük bütan
 • Seramik uçlu cımbız
 • İnce burunlu pense
 • Küçük tel kesici
 • Makas
 • Pamuk organik
 • Likit
 • Sabırla beklemek ve geniş zaman

Yukarıdaki malzemeleri eksiksiz olarak temin ettikten sonra artık coil ölçme ve sarma işlemlerini yapabilirsiniz. Bunun için yukarıdaki listede yer alan tüm malzemelere Coil Master DIY Kit V3 ile sahip olabilirsiniz.

Elektronik sigara kullanmak ilk başlarda basit gelebilir fakat ilerledikçe işin detaylarını öğrenerek daha mükemmel bir keyif yaşayabilirsiniz.

Tel Oksidasyonu

İlk öncelikle işe elinizde kanthal telinizden bir parça keserek başlamalısınız. Yaklaşık olarak 3 inç yani 8 cm büyüklüğünde olsa da yeni başlayanlar için 13 cm bir tel daha iyi olur. Telin ucunu cımbız veya pense ile tutarak propan meşale  ile kanthal teli ısıtın meşale telin altından girerek turuncu rengi elde edin. 1 dk telinizin soğumasını bekleyin diğer ucunu cımbız ile tutarak aynı işlemi yapın. Telin oksidasyonu esneklik ve kolay çalışması için gereklidir.

Bobin Sarma

Bobin sarma için cımbız mavi tornavida ve tele ihtiyacınız var. Telin tornavidanın üstünde durmasını ve kaymamasını sağlamalısınız. Telin ucunu baş parmağınız ile sıkıca tornavidanın üstünde tutun. 8 sarma hedefine ulaşana kadar tornavidanın etrafında telinizi sarın. Bobinleri üst üste gelemeyecek şekilde bir birine yakın tutarak sarmaya çalışın. Gevşek olmayacak şekilde sıkı sarmaya çalışın.

coil-sarma

8 tur sarımdan sonra telin her iki aynı yönde olmalıdır. Aynı yönde olmasının nedeni dec’e otururken kolaylık sağlamak içindir. Sargı sayısını kontrol edin. Bobinler 8 turu tamamlayınca parmaklarınızın yardımı ile bobin telini tornavidanın sapına doğru ittirerek gevşekliği ve sıkılığı kontrol edebilirsiniz.

Bobin Takma

Deckte yer alan direklerde yer alan sarılmış olan telinizi yerleştireceğiniz vidaları yavaş şekilde gevşeterek çıkartınız. İlk başlarda vidaları geri takmak zor olabilir. Tornavidanın ucunda yer alan sarılan tel tam ortaya gelecek şekilde deck’in üzerine konumlandırın.

Tel uçlarının her ikisini direkte yer alan tellerden geçirin. Daha sonra bu arada yer alan vidaları sıkın. Çok sıkı olmayacak. Fazla olan kısımları keserek çıkarın.

Bobin OHM Ölçülmesi

Daha sonra atomizeri alıp direnç okuyucu üzerine takırak 1.2 ohm direncinizin yakınında bir değer ölçmelidir. Bobinlerin 0.2 ohm kadar direncinin + varyansa sahip olması oldukça normaldir. Bobin için uygun direnci + yada 0.2 ohm için gösteriyorsa sonraki adıma geçebilirsiniz.

coil-olcme

Ohm okuyucunuz bobinizi okumuyor veya hedeflediğiniz dirençten daha fazla sapma miktarı gösteriyorsa düzeltilecek bir sorun var demektir.

 • RDA’nın vidalarının sıkı olduğundan emin olun
 • Deck veya direklere dokunulup dokunulmadığından emin olmak için kontrol edin
 • Atomizerin ohm okuyucuya tamamen vidalanmış şekilde olduğundan emin olun

Bu adımları düzenledikten sonra diğer aşamaya geçmelisiniz. Bu düzenlemelerden sonra sorun düzelmediyse başka bir bobin kullanın.

Bobin Test Etme

Bobin rda taktıldıktan sonra mod ile birleştirilerek parlatma adı verilen işlemi gerçekleştir iniz. Mod un sıcaklık seviyesini açarak ateşleme yapın ve teli parlatın. Merkezden dışarıya doğru uçlarına doğru parlatma işlemini yapınız.

Coil Pamuklama

Elektronik sigara kullanırken mükemmel bir aroma için organik ve kaliteli bir pamuk kullanmalısınız. Her iki eşit yönde yaklaşık yarım inç yanı 1.5 cm bırakarak bobinizin içine tam oturacak şekilde büyük bir parça pamuk gereklidir.

pamuk

Pamuğu keserken oldukça dikkatli olmalısınız. Kestiğiniz pamuğu bobininizin ortasında yer alan delikten diğer tarafa doğru çekiniz. Fitilinizi tam olarak geçirdikten sonra bobinin dış kısmında yer alan parçaları tamamen kesmeyiniz.

Bobinin alt kısımlarından taşan fitillleri deck e doğru sarkıtın. Fitilin uzunluğunu güvertede kalacak şekilde ayarlayın. Bu şekilde pamuğunuz likiti daha verimli emecektir.

Test Edin!

Bobinlerinizi ve pamuğunuzu takıp hazır hale getirdikten sonra hafif şekilde eğilmiş ve pamuklar dolaşmış şekilde yapılabilir. Ohm metre üzerinde direnci tekrar kontrol ederek + veya – olarak değişmiş olabileceğinden emin olun.

1.2 ohm lik bir bobini başarılı şekilde yaptınız. Şimdi yapmanız gereken elektronik sigara ile aromanızın tadını çıkarmaktır. Bu işlem ile aynı zamanda bol buharda elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Sohbeti aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?