Elektronik Sigara Dişler için Zararlı mıdır?

Elektronik Sigara Dişler için Zararlı mıdır?

Sigaradan kurtulmak için elektronik sigara kullananların sayısı oldukça fazla olmaya başladı. Bu yoğunlukta bir takım soruları beraberinde getirmektedir. Normal sigaraların en büyük zararı dişler ve ağız içinde oluşur.

Dişlerin sararmasından ve ağız kokusundan oluşan şikayetlerden kurtulmak için elektronik sigaraya başlayanların bu merakını gidermek için yapılan araştırmaları ve denemeleri sizler için araştırdık.

Elektronik Sigara Ağız Kokusuna Neden Olur mu?

dunyada-elektronik-sigara

Normal sigaralar herkesin bildiği gibi kötü nefes kokularına sebebiyet verir. Sigaranın dumanında yer alan kimyasallar ve patiküller ağız da ve ciğerde uzun süre kalırlar. Buda nefeste ve ağızda kötü kokuya neden olur. Sıcak olan dumanın çekilmesinden dolayı ağız içinde bakteri üremesine ve koku oluşmasına neden olur.

Elektronik sigara kullanımda ise bu durum tam tersidir. Her hangi bir patiküle neden olmaz. Sonucunda ise kötü koku oluşmaz. Fakat elektronik sigarada sıcak buhar içerdiğinden ağızda kuruluk oluşturduğundan bol su tüketimine yardımcı olunmalıdır. Sonuç olarak elektronik sigaralar ağızda kötü koku oluşumuna neden olmaz.

Elektronik Sigara Dişleri Sarartır mı?

sigara

Sigaralar dişlerinizin sararmasına neden olurlar. Nikotin ve katran sararmalara neden olan kimyasallardır. Diş minelerimiz sert bir tabaka olmasına karşın içi yüzlerce minik delikten oluşur. Bu deliklere dolan katranlar sararmalara neden olur. Uzun yıllar sigara içen birinin dişlerinde oluşan olumsuz durumlara mutlaka profesyonel bir tedavi uygulanmalıdır.

Elektronik sigaraların içerinde yer alan nikotin yanmadan ısıtıldığı için sarı veya kahverengi lekelere neden olmazlar. Dişlerde sararma yapmadığı için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bir diğer konu elektronik sigara diş eti çekilmesine neden olur mu sorusudur. Bu sorunun cevabını öncelikle sigara kullanan kişilerin bu soruna daha yatkın olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Diş minesin de biriken katmanlar dil eti çekilmesine ve bakteri üremesine neden olurlar.

Elektronik sigara ise bu olumsuz durumları taşımadığı için diş eti çekilmesine ve diş ağrılarına neden olmaz. Elektronik sigara kullanımında bu risk oldukça azdır.

Derin araştırmalar yapılmadığından dolayı bir çok durum üzerinde kesin sonuç vermemiz mümkün değil. Fakat elektronik sigara kullanımı diş ve ağız sağlığını olumsuz olarak tehdit etmediğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

Sohbeti aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?