Elektronik Sigara Sıcaklık Kontrolü TC TCR Nedir?

Elektronik Sigara Sıcaklık Kontrolü TC TCR Nedir?

Elektronik sigara kullanıcı olup da TC ve TCR sıcaklık kontrolünü duymayan yok neredeyse. Yeni başlayanların çok sık duyup da bilmedikleri bu konu için çokça mesaj aldık. Bunun üzerine sizlere TC ve TCR nedir ve nasıl çalışır sizler için anlattık.

Sıcaklık kontrolü tanımı son yıllarda oldukça sık duyulmaya başlanılan bu önceleri kaliteli cihazlara eklenen özellik iken şimdilerde tüm cihazlarda var olan bir özellik haline geldi. Sıcaklık kontrolü nedir? Nasıl Çalışır?

sicaklik_kontrol_tc_tcr_joule--3

Kilit Bilgiler

Sıcaklık kontrol özelliği sıcaklığı değiştiği zamanlarda rezistansın nasıl değiştiğini tespit ederek çalışan bir sistemdir. Nikel, Titanyum ve paslanmaz çelij gibi meteryaller TC modları ile uyumludur. TC özelliğini kullanmak için ihtiyacınız olan bu özelliği olan mod ve uygun bir coil.

TCR ise rezistansın ısı katsayısı sıcaklık ile birlikte rezistansın ne kadar değiştiğini söylerler.

Sıcaklık Kontrolü Nedir?

Sıcaklık kontrolü yani TC sıradan ve değişken bir voltaj ve watt modlarında ayar olarak dilediğiniz voltajı veya watı seçim kullanabilirsiniz. Voltaj ve watt ayarları arasındaki ayar farklarından başka aynı yolla çalışırlar. Her ikisi de ateşleme çubuğuna basıldığında elektriği de coile gönderirler. Bu elektronik akımı coili ısıtarak likiti buhar olarak cihazdan dışarıya verir.

Ateşleme çubuğuna basmaya devam ederseniz sıcaklık ta yükselecektir. Bu durumda pamuk ve coil de likit miktarı azalırsa dry puff durumunu yaşayacaksınız ve pamuğunuz yanacak. Bu durumda alacağınız tat çok kötü olacağından bu durumla karşılaşmayı asla istemezsiniz. Detaylar için elektronik sigara modelleri özelliklerini inceleyerek daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tc kullanımı cihazınızın hangi voltaj veya watt değerinden çalıştığından çok coil sıcaklığına önem verir. TC cihazları belirli bir watt değerinde çalışırlar. Bu özelliğin temeli ise belirlediğiniz sıcaklık hedefin üzerine çıkışı engellemektir. Limiti aşmanız durumunda mod kendi kendine güç çıkışını azaltır veya tamamen durdurur.

 

Sıcaklık Kontrolü Faydaları Nelerdir?

tc

Sıcaklık kontrol özelliğinin faydaları fazladır. Korkunç bir dry puff yaşamak istemiyorsanız sıcaklık kontrolü oldukça önemli bir özellik olarak karşımıza çıkar. Bu özellik sayesinde coiliniz likit olmadığı durumlarda dry puff yaşamınızı engelleyecek ve coiliniz belirlediğiniz sıcaklıkta kalacaktır.

  • Likit oranınız az olduğunda dry puff olayını yaşamamış olacaksınız
  • Arka arkaya sık çekimler oluşacak dry puff olayıda ortadan kalkmış olacak
  • Bu özellik sayesinde coillerinizin ömrü uzar
  • İstikrarlı bir performansı olan bir cihaza sahip olursunuz
  • Aromalar sorunsuz şekilde kullanıcılar tarafından hissedilir

Sıcaklık kontrol özelliği artık bir çok cihazda bulunur. Bu nedenle uzun ömürlü ve coil ve tam bir aroma lezzeti almak için gerekli olan bir özelliktir.

TCR Nedir?

Temperature Coefficient of Resistance yani kısaca TCR özelliği meteryal için sıcaklığın rezistansı ne kadar değiştireceğini söyler. TCr değeri ısı ve rezistans arasındaki ilişkiyi ve coilinizin ne kadar ısındığını belirler. Bu sadece sıcaklıktaki değişimi söyler. Atomizer ilk takıldığında modlar ilk olarak oda sıcaklığını temel alır. Bazı cihazlar ise oda sıcaklığını sabitleyerek mükemmel bir performans elde etmenizi sağlar.

Cihazların bir çoğu TCR ayarlarını manuel olarak yapabilme olanağı sağlar. Bu durumda farklı teller ve TC ayarlarını yapabilirsiniz. TCR ayarında paslanmaz çelik teller daha uygundur. Bu ayar sayesinde coilinizin mükemmel bir şekilde kurulduğunu öğrenmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

Sohbeti aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?