Elektronik Sigaralar Neden Likit Sıçratır?

e-sigara-likit

Elektronik sigara kullanıcıların sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan biri olan likit sıçratma sorunu elektronik sigara kullanımını sıkıcı hale getiren önemli sorunlardan biridir. Bu durum herhangi bir tehlike içermez. Elektronik sigara kullanırken bu durum ile karşılaşılmasının temelinde bazı faktörler yer almaktadır. Bu büyük sorunu cevaplamak için hazırladığımız bu içeriğimiz umarım sizlere faydalı olur.

Elektronik sigara kullanırken can sıkıcı bazı durumları yaşamamak için likit neden sıçrar sizlere sebeplerini anlatarak sorununuza çözüm bulmanıza yardımcı olmaya çalışacağız. Standart şartlarda elektronik sigara modelleri likit sıçratmazlar. Elektronik sigara modellerinin yanlış kullanılması sonucunda buhar çekerken ağzınıza likit gelmesine neden olur.

Bu sorun ile baş etmek için öncelikle likit sıçratma nedenini bilmeniz gerekiyor. E-sigaranızın likit sıçratma nedenlerini aşağıda yazdığımız sebeplerden oluşmaktadır. Bazı modellerin tanklarının üzerinde max ifadesi yer alır bu çizgiye kadar doldurmaya özen gösterin.

Likit Tankının Fazla Doldurulması

Bir e-sigara modelinin likit sıçratmasının ana nedenlerinden biri likit tankının ağzına kadar doldurulmasıdır. Elektronik sigaralarda likit tankını çok fazla doldurmak sıçratma gibi bir takım olumsuz durumlara ve risklere neden olurken çok az likit de bir o kadar tehlikelidir.Çoğu modelde likit tankının ne kadar doldurulması gerektiğine dair bir işaret iz bulunmaz. Bu durumda kendi gözleminize güvenmeniz gereklidir. Orta seviyede dolmuş bir likit tankı size mükemmel bir elektronik sigara keyfi sunacaktır.

Yanık Atomizer Coili

e-likit

Likit tankını doldurmadan önce çekim yapmak veya tankı yeterince likit olmaması coilin yanmasına neden olur. Yanık bir atomizer ile çekim yapmak gırtlağınızı tahriş ederek ciğerleriniz için zarar teşkil eder. Bu ciddi sorunların yanı sıra yanık bir coil likit sıçratmasına da neden olmaktadır. Bir elektronik sigara coilinin yandığını vereceği yanık ve acı tattan anlayabilirsiniz. Bu nedenden dolayı likit tanklarını ne çok az nede gereğinden fazla doldurmamaya özen göstermelisiniz.

E-Sigarayı Yüksek Wattlarda Kullanma

E-sigaraların likit sıçratma nedenlerinden bir de özellikle mod modelli cihazların yüksek wattlarda çalıştırılmasıdır. Yüksek watt değerlerinde kullanılan elektronik sigaralar atomizer yakma eğiliminde olurlar. Mod bir cihaz kullanıyorsanız yüksek değerlerde kullanarak daha fazla buhar elde etmek istiyor olabilirsiniz fakat bu buharı alabilmek için Vg oranı yüksek bir likit ile de alabilirsiniz. Watt değerini yükseltmenize gerek yok.

Atomizerin İçine Likit Kaçması

Elektronik sigaranızı yeni aldığınızda veya coil değiştirmek istediğinizde coili likit ile ıslatmanız gereklidir. Fakat bu işlemi yaparken oldukça dikkatli olmalı coil pamuğunu ıslatırken atomizerin içerisine likit kaçırılması durumunda kaçırdığınız miktardaki likitin çekerken ağzınıza gelmesi oldukça olası bir durumdur. Bu durumda likit sızdırmamaya özen gösterin.

Likit Sıçratmama İçin Yapılacaklar

likit-sicratma

Elektronik sigaranızın likit sıçratmaması için yapılması gerekenleri yukarıda sizler için başlıklar altında verdik fakat bu durumla baş edebilmek için birde maddeler halinde açıklamak istedik;

Max Çizgisine Dikkat: Elektronik sigaraların bir çoğunda max ibresi yer alır. Bu durumda bu çizgiyi kontrol ederek normal bir dolum yaparsanız bir sorun yaşamayacaksınız. Fakat böyle bir çizgi bulunmaması durumunda orta ayar bir doldurma ile normal ve sağlıklı bir içim sağlayabilirsiniz. Tankınızın büyüklük ve küçüklüğü ne kadar olursa olsun ne çok az neden fazla likit doldurmamaya özen gösterin.

Uygun Watt Derecesi: E-sigaranızı watt derecesinde fazla zorlamamaya özen göstermelisiniz. Bu durum atomizeriniz içinde geçerlidir. Yeni bir coil kullandığınızda üzerinde bulunan watt derecesine dikkat ederek bu derecenin üzerine çıkmamaya çalışın.

Yukarıdaki uyarılara rağmen hala aynı sorun ile karşılaşıyorsanız bazı elektronik sigaraların likit sıçratma olasılıklarını bilerek likit sıçratma sorunu ortadan kalkmış olan cihazlardan birini satın alarak keyifli buhar eğlencenize yeniden başlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

Sohbeti aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?