Hamileler Elektronik Sigara Kullanabilir mi?

Hamileler Elektronik Sigara Kullanabilir mi?

Hamileler elektronik sigara kullanabilir mi? Bu oldukça önemli bir konudur. Hamilelik dönemi risk içeren ve bu konuda doktor tavsiye olmadan hiç bir şey kullanılmayan dönemdir. Tütün ve mamulleri ilk yaygınlaşmaya başlandığı zamanlarda sigara hamileler için bir zarar teşkil etmediği dile getiriliyordu. Zamanla yapılan araştırmalar sonucunda hamilelikte tütün ve ürünlerinin kullanımında ciddi riskler içerdiği anlaşılmaktadır.

Hamilelikte Elektronik Sigara Kullanmanın Zararları

rsigara

Hamilelikte elektronik sigara kullanmanın zararları konusunda detaylı araştırmaları henüz tamamlanmamışken elektronik sigara hamileler için zararlı değildir demek çok yanlış bir düşünce olur. Bilinmesi gereken asıl mesele elektronik sigara değil içine konulan likitler hamilelikte zarar verebilir.Hamileler elektronik sigara kullanabilir mi sorusunun en detaylı açıklaması ile sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Ne kullanılırsa kullanılsın hamilelikte doktordan onay alınmadan kullanılması doğru değildir. Hamilelikte elektronik sigara kullanmanın zararları;

  • Elektronik sigaralarda kullanılan likitler anne ve anne karnında gelişmekte olan bebeğe zarar verebilir
  • Elektronik sigaralarda kullanılan nikotin normal sigara ile aynı zararlı etkiye sahiptir
  • Normal sigara kullanımı erken doğuma neden olduğundan aynı etki elektronik sigaralar için de geçerli olabilmektedir

Elektronik sigara kullanımın zararları konusunda henüz belirlenmiş belirli bir açıklamanın olmamasına rağmen elektronik sigara ve normal sigara kullanımı hamilelikte kullanılmaması gerekmektedir.Hamilelikte elektronik kullanımı oldukça merak edilen bir sorudur. Elektronik sigara kullanırken zararın en alt seviyelere inmesini sağlamak için yapılması gereken bazı ipuçları mevcuttur;

  • Elektronik sigara markası olarak kaliteli olan seçilmelidir
  • 9001 belgeli ve onaylı likit seçilmelidir
  • Tamamen bitkisel olan likitler tercih edilmelidir
  • Kullanılacak likitlerin nikotin seviyeleri sıfır olmalıdır
  • Keyif için değil bir kere kullanılıp bırakılmalı
  • Sigara yerine değil bırakmak için kullanılmalı

Elektronik sigara hamilelikte kullanımı normal sigara kadar zararlı değildir. Bunu en zararsız hale indirmek için nikotinsiz olan ve bitkisel likitler tercih edilmelidir. Gebelik döneminde elektronik sigara kullanımı tamamen kişiye bağlı bir durumdur.

Hamilelikte elektronik sigara, tütün ve mamulleri kullanımını tamamen bırakmak bebeğin ve annenin sağlığı açısından önemlidir!

Bir cevap yazın

Sohbeti aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?