Sigara Bırakma Yöntemleri

Sigara Bırakma Yöntemleri

Sigara bırakma yöntemleri ile sigara bağımlılığına son vermek öncelikle kişinin kendi iradesi ile olabilecek bir şeydir. Ülkemizde son yıllarda başlatılan sigara bırakma kampanyaları yoğunlaşsa bile sigara denilen bu sihirli aynı zamanda zehirli dumandan kopmakta zorlanılıyor. Belki de dünyada en zor şeydir sigara bırakma üstelik birde yılların tiryakisi iseniz.

En Etkili Sigara Bırakma Yöntemleri

sigarabırakmayöntemleri

Sigara bırakma yöntemlerinden bir anda içmeyi bırakmak ile çoğu kişi bu zehirli dumandan kurtulamıyor. Yılların verdiği alışkanlıktan bir anda keserek kurtulmak oldukça zor olmakta. Sigara içinde 4.000 adet zehirli ve kanser yapıcı madde bulundurur. Bu maddelerin içinde sadece bir tanesi bağımlılık yapar ki oda nikotindir. Nikotin bağımlılığından dolayı sigara bırakma sürecinde nikotin yoksunluğundan doğan kriz adı verilen sinirlilik ve stresli anlar yaşanılır. Bu süreci atlatamayan kişileri sigara bırakma konusunda başarısız olmaktadırlar. Sigara bırakma yöntemleri akupunktur, nikotin bandı, Hipnoz, psiko terapi, 171 sigara bırakma hattı gibi bir çok yöntem ile sigara bırakılmaktadır. Fakat uzun yıllar sigara içen kişilerde bu yöntemler pek işe yaramamaktadır. Senelerin verdiği el, dudak ve dumanı görme alışkanlığını karşılayacak başka bir alternatif yoktur. Kısa sürede patlama yaşayan bir diğer yöntem ise elektronik sigara konusudur. Elektronik sigara ile 30 yıllık tiryakiler dahi krizlere girmeden keyif içinde sigarayı bıraka bilmektedirler.

Elektronik Sigara Sigara Bıraktırır mı?

elektroniksigarailesigarabırakma

Elektronik sigara sigara bırakma yöntemleri içerisinde sanırım en çok işe yarayan kullanılmaya başlanılan gün itibari ile bir hafta içerisinde sadece iki dal sigara içtim diyen bir çok kullanıcı bulunmaktadır. Elektronik sigaranın sigara bırakma konusundaki başarısını tamamen gerçek kullanıcıların yorumlarından dolayı bıraktırır diyebiliyoruz. Varsayımlar üzerine  bıraktırır demek yanlış olacaktır. Her şeyden önce sigarayı bırakmak isteyen kişilerin tamamı önce kafada bitirmeli elektronik sigaradan destek alınmalıdır.Sigara bırakmak için elektronik sigara kullanılacaksa nikotinli olan likitler ile başlayıp zamanla nikotin seviyeleri düşürülerek en son nikotinsiz likitler ile nikotin bağımlılığından kurtularak sigara bırakılmalıdır. Kişiyi en zorlamadan bıraktıran bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

Sohbeti aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?