Sigara Bırakmanın Faydaları

Sigara bırakmanın faydaları sağlık açısından ciddi faydalar sağlamaktadır.  İçerisinde ,binlerce ölümcül zehir barındıran sağlığa zararı sayılamayacak kadar fazla olan zehirdir. Sigarayı bırakmanın faydaları vücuda verdiği zararları en aza indirmede oldukça faydalıdır. Sigara bırakma ile kaybedilen sağlık tekrar geri kazanılır ve yaşam boyu verilen en iyi karardır.

Sigara Bırakmanın Faydaları Nelerdir

sigarabırakmak

Sigara bırakmanın en önemli faydası kaybedilen sağlığının tekrar kazanılmaya başlamasıdır. Yaşam boyunca kaybedilip tekrar kazanılmayacak şey sağlıktır. Yaşamak için gerekli olan genel sağlık durumu sigara kullanımı ile iki katı sorun yaşanmasına neden olur. 35 yaş öncesi sigara bırakma ile birlikte erken ölüm riski ortadan kalkar. Sağlığın düzelmesi sonucu yiyeceklerin tadını alma, ekonomik yönden rahatlama, kokuların daha iyi alınması gibi gözle görülür ciddi rahatlamalar meydana gelir. Devamlı sigara içme isteğinin neden olduğu endişeli tavırlar ortadan kalkar. Türkiye yetişkin erkek ve kadınların sigara içme durumu ciddi anlamda yüksektir. hal böyle olunca genç yaşlarda sigara kullanımı hızla artmaktadır.Sigara bırakmanın faydaları ile sizde artık rahat bir nefes alabileceksiniz.Dünya genelinde her sene 4.000.000 kişi sigaranın neden olduğu hastalıklardan dolayı ölmektedir. Bu durumun farkına varılması ile bu bağımlılıktan kurtulmak devrim niteliğinde bir karar olmaktadır. Sigara bırakma yöntemleri ile sigaradan kurtulmak kolaydır. Fakat yılların verdiği bir alışkanlık olan parmak ve dudak tiryakiliği sigara bırakmayı zorlaştırır. Avrupa son yıllarda elektronik sigara ile sigara bırakma konusunda iyi sayılara ulaşmışken ilkemizde son zamanlarda popülerlik kazanan elektronik sigara ile sigarayı bırakanların sayısı bir hayli fazla olmaktadır.

Sigara Bıraktıktan Sonra Meydana Gelen Değişimler

sigarabırakma

Sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin en büyük merakı sigarayı bıraktıktan sonra meydana gelen değişimlerdir. Bu değişimleri sizler için hazırladık umarım bu yazıdan sonra bir çok kişi radikal bir kararla sigaradan tamamen kurtulur!

  • Sigara bıraktıktan tam 20 dk sonra kan basıncı ve nabız normal duruma döner
  • 8 saat sonra kandaki oksijen artar kalp krizi riski azalır
  • 24 saat sonrasında ise vücut karbonmonoksitten arınmış olur
  • 72 saat sonra rahat nefes alma gerçekleşir
  • 12 haftadan sonra ise ciddi anlamda kişinin de hissedebileceği büyük bir rahatlama söz konusu olur

Sigara bırakma konusunda sizlere sunduğumuz destek hattımızdan bilgi alabilir sizde bu bağımlılığınız dan elektronik sigara ile kurtulabilirsiniz. Elektronik sigara ile sigara ve nikotin bağımlılığından kurtulabilirsiniz.  Sigara bırakmanın faydaları ancak bu bağımlılığa son verildikten sonra yaşanılır.

Bir cevap yazın

Sohbeti aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?