Sigaranın İçindeki Zararlı Maddeler

Sigaranın İçindeki Zararlı Maddeler

Sigaranın içindeki zararlı maddelerin yaklaşık 4.000 adet olduğu bilinmektedir bunların bir çoğu atık maddeler ve kanserojen zehir içeren kimyasal maddelerdir. Sigara içinde barındırdığı bunca zehire rağmen her geçen gün kullanıcı sayısının azalmadan arttığı da bilinmektedir. İçerisinde bulunan nikotin yüksek derecede bağımlılık yaparak sigarayı bırakmayı zorlaştırır.

Sigaranın İçindeki Zararlı Maddeler Nelerdir ?

sigaranıniçindkizararlımaddeler

Sigaranın içindeki zehirli maddelerin en tehlikeli olanları sizler için kısa olarak açıklayacağız. Sigara üreticileri 1998 yılında sigaranın içindeki zehirli maddeleri açıklamak ve yazmak zorunda kaldılar. Sigaranın içindeki zehirli maddelerden en tehlikeli 10 tanesi şunlardır;

Arsenik: Tütün yetiştiriciliğinde tarım zehiri olarak kullanılan bu madde fare öldürmek içinde kullanılır.

Amonyak: Nikotin emilimini artırmak için kullanılan bir maddedir. Sıvı gübrenin temel maddesidir.

Aseton:  Tırnak ojesi ve tuvalet temizliğinde kullanılan bir maddedir.

Kadmiyum: Sigara filtresinde bulunan ve asitli toprakta aldığı bileşenlerin toplandığı cep telefonu bataryaların şarj edilmesinde kullanılan maddedir.

Bütan: çakmak gazı olarak bilinen sigaranın yanmasını sağlayan madde

Formaldehid: Ölü bedenleri mum yalarken kullanılan kimyasal maddedir

Propylene Glycol: Nikotinin beyne hızla ulaştırılmasını sağlayan ve sigarayı bırakmayı engelleyen maddedir

Terebentin: Tahta verniği soymada kullanılan bu madde özellikle mentollü sigaralarda kullanılır

 Kurşun ve Nikel:  Kurşun ve nikel metal elementlerdir

Benzin: Tarım ilaçlarında ve benzinde bulunana maddedir

Sigaranın içindeki bunca zehirli maddeye rağmen sigara bırakmak oldukça zor olan bir süreçtir. Çoğu kişide başarısızlık ile sonuçlanan bu süreci en kolay atlatmanın yolu elektronik sigara ile mümkün olmaktadır. Dünyada en iyi sigara bırakma alternatifi olan elektronik sigara ile sigara bırakma sürecinin kolay atlatılması açısından elektronik sigara kullanımı rağbet görmektedir. Sigaranın içindeki zararlı maddelerden diğerleri;

  • karbonmonoksit
  • siyanür
  • DDT
  • Naftalin
  • metanol
  • polonyum kanser yapıcı radyoaktif maddedir

Bunların dışında adını sayamayacağımız 4.000 çeşit zehir bulunan sigarayı kullanmaya hala devam ederek bırakma konusundaki zorlukları aşmanın yolu elektronik sigara ile mümkün olabilmektedir. Elektronik sigara sağlığı faydalıdır demek doğru olmasa da sigara gibi içinde binlerce zehirli madde barındırmaz. Sigaranın içindeki zehirli maddeler her gün biraz daha genel sağlığı bozmakta ve geri dönüşü olmayan sorunları beraberinde getirmektedir.

Bir cevap yazın

Sohbeti aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?