Sigarayı Bıraktıktan Sonraki Süreç

Sigarayı Bıraktıktan Sonraki Süreç

Sigarayı bıraktıktan sonraki süreç bağımlıların en merak ettiği süreçtir. Sigara bırakamama kişilik yada psikolojik bir sorun değil nikotin bağımlılığından kaynaklanan bir sorundur. Bir çok kişi nikotin yoksunluğu nedeni ile sigara bırakmaktan kaçınır. Sigarayı bıraktıktan sonraki süreç özellikle ilk 3 hafta oldukça önemlidir ve pes etme bu süreç içinde gerçekleşir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonraki Süreç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sigarayı bıraktıktan sonraki süreç hakkında bilinmesi gereken süreç oldukça önemlidir. İlk bir ayın risk taşıdığı pes edilme oranının bu süreçte ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu süreç için vücutta ciddi oranda nikotin yoksunluğu belirtileri ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar bir paketteki sigaranın 3. sigaradan sonra yakma isteği tamamen psikolojik olduğu belirtilmiştir. 3 sigara ile vücut nikotin ihtiyacını karşılamaktadır. Sigaralarda bulunan kontrol edilemeyen nikotin oranları sigara bırakma sürecinde azaltılarak bırakmayı imkansız hale getiriyor. Bu süreçte kontrol edilebilir nikotin oranı için elektronik sigara en büyük destekçi olmaktadır. İstediğiniz oranlarda nikotin miktarı ile elektronik sigara kullanabilirken esigara kullanan bir çok kişi de sigara içme isteği ortadan kalkmaktadır. Hatta ilk günden itibaren sigara bağımlılığından kurtulan bir çok kişi de mevcuttur. Sigarayı bıraktıktan sonraki süreç için yaşanacak ciddi nikotin krizlerini duş alarak atlatmakta oldukça önemlidir. Suyun rahatlatıcı etkisinden dolayı bu süreçte banyo yapmak oldukça işe yaramaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonraki süreç itibari ile vücutta meydana gelen değişimler;

  • Sigara bırakıldıktan ilk 20 dk sonra değişimler meydana geliyor
  • 1 gün sonra kandaki oksijen oranı artması ile kandaki zehirli maddeler ortadan kalkıyor
  • 1 ay sonunda kalp damarları normal boyutuna ulaşıyor
  • 1 sene sonra kalp krizi riski ortadan kalkıyor
  • 10 yıl sonra ise ciddi bir hasar yoksa hiç içmemişler le aynı sağlık seviyesine iniliyor

Sigara bırakmak zor geliyorsa elektronik sigara gibi yardımcı maddelerden destek almak bu süreci sorunsuz atlatma da oldukça önemli rol oynamaktadır. Sigarayı bırakmak sıkıntılı bir süreçtir bu dönemde bırakan kişileri motive edici sözler söylenmeli ve yardımcı olunmalıdır. ilk bir ayı aşmış kişilerin geri sigaraya başlama oranları oldukça düşüktür. 72 saat içinde vücuttan atılan nikotin ile sigara içme isteği ortadan kalkmaktadır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonraki Süreç Sosyal Hayatıda Etkiler

Sigarayı bıraktıktan sonraki süreç sosyal hayat üzerinde de oldukça olumlu etkiler yaratmaktadır. Öncelikle yenilen yiyeceklerden tat alma durumu ortaya çıkar. Koku alma duyusu yeniden gelişiyor ve sigara ya ödenen para extra daha faydalı ve keyif verici şeylerde harcanarak kaliteli bir yaşam sağlanıyor. Sigaraya getirilen kapalı alan yasağından sonra bir çok bağımlı kapalı ortamlarda endişeli olarak vakit geçirmektedir. Sigara bırakıldıktan sonra böyle bir sorun olmadığı için yaşamdan zevk alınmış olur.

Bir cevap yazın

Sohbeti aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?